Dear IBPS Clerk 2015 Aspirants practice Mixed Questions set of 10 questions for upcoming IBPS Clerk Exam. Try to solve these Mixed Questions and share time taken to solve these Mixed Questions and your attempt.

In Quantitative Aptitude section for IBPS Clerk 2015-

**Data Interpretation, simplification,series, mixed type questions**play important role in preliminary exam.

1. If 90% of A =30% of B and B=x% of A, then the value of x is?

(1) 800

(2) 300

(3) 700

(4) 400

(5) None of these

2. Three sets of 40, 50 and 60 students appeared for an examination and the pass percentage was 100, 90 and 80 respectively. the pass percentage of the whole set is

(1) 88.33

(2) 84.33

(3) 88.66

(4) 84.66

(5) None of these

3. If x is less than y by 25% then y exceed x by:

(1) 33.33%

(2) 25%

(3) 75%

(4) 66.66%

(5) None of these

4. Out of seven given numbers, the average of the first four numbers is 4 and that of the last four numbers is also 4. If the average of all the seven numbers is 3, fourth number is

(1) 3

(2) 4

(3) 7

(4) 11

(5) None of these

5. The average of three consecutive odd numbers is 12 more than one third of the first of these numbers. What is the last of the three numbers?

(1) 15

(2) 17

(3) 19

(4) Data inadequate

(5) None of these

6. The percentage profit earned by selling an article for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same article for Rs. 1280. At what price should the article be sold to make 25% profit?

(1) Rs. 2000

(2) Rs. 2200

(3) Rs. 2400

(4) Data inadequate

(5) None of these

7. Two trains of equal lengths take 10 seconds and 15 seconds respectively to cross a telegraph post. If the length of each train be 120 metres, in what time (in seconds) will they cross each other travelling in opposite direction?

(1) 10

(2) 15

(3) 12

(4) 20

(5) None of these

8. In Arun's opinion, his weight is greater than 65 kg but less than 72 kg. His brother doest not agree with Arun and he thinks that Arun's weight is greater than 60 kg but less than 70 kg. His mother's view is that his weight cannot be greater than 68 kg. If all are them are correct in their estimation, what is the average of different probable weights of Arun?

(1) 67 kg.

(2) 68 kg.

(3) 69 kg.

(4) Data inadequate

(5) None of these

9. A, B and C start at the same time in the same direction to run around a circular stadium. A completes a round in 252 seconds, B in 308 seconds and c in 198 seconds, all starting at the same point. After what time will they again at the starting point ?

(1) 26 minutes and 18 seconds

(2) 42 minutes and 36 seconds

(3) 45 minutes

(4) 46 minutes and 12 seconds

(5) None of these

10. There is 60% increase in an amount in 6 years at simple interest. What will be the compound interest of Rs. 12,000 after 3 years at the same rate?

(1) Rs. 2160

(2) Rs. 3120

(3) Rs. 3972

(4) Rs. 6240

(5) None of these

Directions-(Q. 11 -20) What will come in place of question mark (?) in the following number series ?

11.18, 96, 161, 213, 252, ?

(1) 264

(2) 278

(3) 265

(4) 291

(5) None of these

12. 7, 13, 24, 40, 61, ?

(1) 87

(2) 92

(3) 89

(4) 93

(5) None of these

13. 8, 12, 21,37,62,98 ?

(1) 98

(2) 238

(3) 240

(4) 206

(5) None of these

14. 3, 7, 19, 39, 67, ?

(1) 107

(2) 113

(3) 109

(4) 103

(5) None of these

15. 759, 423, 255, 171, 129, ?

(1) 118

(2) 107

(3) 98

(4) 92

(5) None of these

16. 18935, 3780, 750, 145, 25, ?

(1) 5

(2) 2

(3) 4

(4) 3

(5) None of these

17. 3, 10, 32, 111, ?, 2315, 13902

(1) 512

(2) 460

(3) 424

(4) 412

(5) None of these

18. 16, 24, ?, 210, 945, 5197.5, 33783.75

(1) 36

(2) 40

(3) 60

(4) 58

(5) None of these

19. 16, 15, 21, ?, 77, 195.5, 588.5

(1) 36.5

(2) 39

(3) 37.5

(4) 36

(5) None of these

20. 142, 871, 1383, 1726, 1942, 2067, ?

(1) 2283

(2) 2131

(3) 2134

(4) 2192

(5) None of these

Answers with Explanation:-

1. (2)

A*(90/100) = (B*30)/100

= A x 3 = B

= A x x% = A x 3 = (x/100) = 3

x = 300

2. (3)

Required percentage = (40*100+50*90+60*80)/(40+50+60) = 88.66%

3. (1)

Let y be 100

x = 75

Required percent = (25*100)/75 = 33.33%

4. (4)

Fourth number = (4x4+4x4 – 3x7)

= (16 + 16-21) = 11

5. (3)

If the smallest number be x, then

(x/3)+12 = x+2

x + 36 = 3x + 6

3x - x = 36-6

2x = 30

x =15

third number = 15 + 4 = 19

6. (1)

7. (3)

Speed of the first train = 120/10 = 12 m/sec.

Speed of the second train =120/15= 8 m/sec.

Relative speed = (12 + 8) = 20 m/sec.

Therefore Required time =(120 + 120)/20 = 12 sec.

8. (1)

Let Arun's weight by X kg.

According to Arun, 65 < X < 72

According to Arun's brother, 60 < X < 70.\

According to Arun's mother, X <= 68

The values satisfying all the above conditions are 66, 67 and 68.

Required average = 66 + 67 + 68/3 = 201/3 = 67 kg.

9. (4)

L.C.M. of 252, 308 and 198 = 2772.

So, A, B and C will again meet at the starting point in 2772 sec. i.e., 46 min. 12 sec.

10. (3)

11. (2)

18+78=96

96+65=161

161+52=213

213+39=252

252+26=278

12. (1)

7+6=13

13+11=24

24+16=40

40+21=61

61+26=87

13. (5)

8+2^2 = 12

12+3^2 = 21

21 + 4^2 = 37

37 + 5^2 = 62

62 + 6^2 = 98

98 + 7^2 = 147

14. (4)

3 + 4 = 7

7 +12 = 19

19+20=39

39+28=67

67+36=103

15. (5)

759 – 336 = 423

423 – 168 = 255

255 – 84 = 171

171 – 42 = 129

129 – 21 = 108

16. (2)

18935 3780, 750, 145, 25, (2)

-35/5 -30/5 -25/5 -20/5 -15/5

17. (2)

(3+7)*1=10,

(10+6)*2=32

(32+5)*3=111

(111+4)*4=460

(460+3)*5=2315

(2315+2)*6=13902

18. (3)

16 * 1.5 = 24,

24 * 2.5 = 60

60 * 3.5 = 210

210 * 4.5 = 945

945 * 5.5 = 51975

51975 * 6.5 = 3378.75

19. (1)

16*0.5+7 = 15

15*1+6 = 21

21*1.5+5 = 36.5

36.5*2+4 = 77

77*2.5+3 = 195.5

195.5+3+2=588.5

20. (2)

142+729 = 871

871+512 = 1383

1383+343 = 1726

1726+216 = 1942

1942+125 = 2067

2067+64 = 2131

## No comments:

## Post a Comment