Practice Quant Quiz Set-3 for LIC , SO and railways

Dear Bank Aspirants practice Quant Questions for upcoming LIC Exam, Specialist officer and other exams. Try to solve these Mixed Questions and share time taken to solve these Mixed Questions  and your attempt.

Practice Quant Questions for Bank , Railway and LIC Exam.

Directions (Q.1-5): Study the following bar graph carefully and answer the questions given below:
     The graph shows the no. of persons using different modes of transport over the years.
1).What is the difference between the total number of persons travelling by Airlines in 2011, 2013 and 2014 and that travelling by Rail from 2010 and 2012?
a)    100
b)    200
c)    300
d)    350
e)    None of these

2).In 2012 the number of persons travelling by Bus is approximately what per cent of the number of persons travelling by Bus, Rail and Airlines together in that year?
a)    42.82%
b)    48%
c)     68%
d)     57.82%
e)    None of these

3).What is the total number of persons travelling by Airlines in all the years together?a)    1600   
b)    1400
c)    1500
d)    1450
e)    1550

4).What is the ratio of the number of persons travelling by Airlines in 2011 and 2012 together to the number of persons travelling by Bus in 2014?
a)    11:80   
b)    11:2
c)    11:8
d)    10:8
e)    None of these

5).What is the average number of persons travelling by Bus in all the years together?
a)    420  
b)    320
c)    510
d)    520
e)    620

Direction (06-10): Study the chart and give the answer of following questions.
6). 50% of all the cars consisted of which colours of car?
a)    Black, Golden, Blue, Red
b)    Blue, Black, Red, Silver
c)    White, Golden, Blue, Black
d)    White, Blue, Green, Black
e)    None of these

7). Cars of which colour are 20% less popular than white coloured cars?
a)    Black
b)    Golden
c)    Red
d)    Blue
e)    None of these

8). Cars of which colour are 13% less popular than white cars?
a)    Blue
b)    Green
c)    Silver
d)    Yellow
e)    None of these

9). Cars of which colour when increased by two per cent and then combined with that of red cars will make 30 per cent of the total?
a)    Golden
b)    Blue
c)   Black
d)    Yellow
e)    None of these

10). If in a certain period the total production of all cars was 95400 then how many more blue cars were sold than green?
a)    2580
b)    3618
c)    2850
d)    3816
e)    None of these


        1). b)  Read difference= (300+450+200)-(400+350) =950-750=200
       2 ).b) Required %= (550/1150)×100=47.82%≈48%

        3). e)Total number of persons travelling in all the years together by Airlines=350+300+250+450+200=1550

       4).c) Required ratio =550: 400=11:8

       5). d)Average number of persons travelling by buses in all the years together= (500+550+550+600+400)/5=2600/5=520

      6). c)Required answer = 26 + 6 + 13 + 5 = 50%
       7). b)Required answer = 26% – 20% = 6%

       8). a)Required answer = 26% - 13% = 13%

       9).  e)Required answer = 30% - 19% = 11% - 2% = 9% (Green)

      10).d) No.of blue cars sold = 13/100 × 95400 = 12402, No of Green cars sold = 9/100 × 95400= 8586
∴     Required Answer = 12402 – 8586 = 3816



ExamGuruAdda is a Non-Coaching Website which provides information and Study material related with Bank and SSC exams

Previous Post
Next Post