SSC reasoning Mixed Quiz


1. Find the odd one out. 3, 8, 18, 38, 78, 158, 316
A. 38
B. 158
C. 316
D. 8
2.Find the odd one out .8, 27, 64, 100, 125, 216, 343
A. 27
B. 100
C. 125
D. 343

3.Find the odd one out. 5, 6, 14, 45, 185, 925, 5556
A. 5556
B. 925
C. 185
D. 6

4.Find the odd one out 396, 462, 572, 427, 671, 264
A. 396
B. 427
C. 671
D. 264

5.Find the odd one out. 241, 263, 248, 271, 255, 277, 262
A. 277
B. 271
C. 263
D. 241

Every one of the following questions consists of a related pair of words, followed by four pairs of words. Choose the pair that best represents a similar relationship to the one expressed in the original pair of words.

6.BINDING : BOOK
A.criminal : gang
B.display : museum
C.artist : carpenter
D.frame : picture

7.FINCH : BIRD
A.frog :toad
B.elephant : reptile
C.Dalmatian : dog
D.collie : marsupial

8.COTTON : BALE
A.butter : churn
B.wine : ferment
C.grain : shock
D.curd : cheese

9.PSYCHOLOGIST : NEUROSIS
A.ophthalmologist : cataract
B.dermatologist : fracture
C.infant : pediatrician
D.rash : orthopedist

10.DIVISION : SECTION
A.layer : tier
B.tether : bundle
C.chapter : verse
D.riser : stage


Answers
1( C)Explanation :
3
3 × 2 + 2 = 8
8 × 2 + 2 = 18
18 × 2 + 2 = 38
38 × 2 + 2 = 78
78 × 2 + 2 = 158
158 × 2 + 2 = 318
Hence, 316 is wrong and 318 should have come in place of that

2(B)Explanation:
The pattern is 2^3, 3^3, 4^3, 5^3, 6^3, 7^3. But, 100 is not a perfect cube.

3( C)Explanation :
5 × 1 + 1 = 6
6 × 2 + 2 = 14
14 × 3 + 3 = 45
45 × 4 + 4 = 184
184 × 5 + 5 = 925
925 × 6 + 6 = 5556
Hence, it is clear that 184 should have come instead of 185

4(B)Explanation:
In each number except 427, the middle digit is the sum of other two.

5(B)Explanation :
Alternatively 22 is added and 15 is subtracted from the terms. Hence, 271 is wrong
241
241 + 22 = 263
263 - 15 = 248
248 + 22 = 270
270 - 15 = 255
255 + 22 = 277
277 - 15 = 262


6.D
7.C
8.C
9.A
10.A

SHARE THIS

Author:

Previous Post
Next Post