Dear IBPS Clerk 2015 Aspirants practice Series questions set of 10 questions for upcoming IBPS Clerk Exam. Try to solve these Simplification and share time taken to solve these Series questions and your attempt.

In Quantitative Aptitude section for IBPS Clerk 2015-

**Data Interpretation, simplification,series, mixed type questions**play important role in preliminary exam. In next post we will provide series practice set.

**Q(1-5) Find the missing number in the given seriese.**

(1).2, 7, 10, 22, 18, 37, 26,?

A. 42

B. 52

C. 46

D. 62

E.None of these

(2).279936, 46656, 7776, 1296, 216, ?

A. 60

B. 46

C. 36

D. 66

E.None of these

(3)12, 38, 116, 350, 1052, ?

A. 1800

B. 2200

C. 2800

D. 3158

E.None of these

(4). 46080, 3840, 384, 48, 8, 2, ?

A. 1

B. 1/64

C. 1/8

D.2

E. None of these

(5).5,28,57,88,125

A.156

B.147

C.166

D.186

E. None of these

**Q(6-10) .Find the wrong number in the following series.**

6.13, 18, 25, 30, 37, 40

A. 25

B. 30

C. 37

D. 40

E.None of these

7. 15 46 63 71 75 77 78

A.15

B.46

C.63

D.71

E.75

8. 2,3,12,37,86,166,288

A.37

B.86

C.166

D.288

E.12

9.15, 16, 34, 105, 424, 2124, 12756

A.16

B.34

C.105

D.424

E.2124

10.3, 7, 15, 27, 63, 127, 255

A.7

B.15

C.27

D.63

E.127

Answers:

1.B

There are two series here

2, 10, 18, 26, ... (Increase by 8)

7, 22, 37, ... (Increase by 15)

Hence, next term is 37+15 = 52

2.C

Go on dividing by 6 to the next number

3.D

12

12 × 3 + 2 = 38

38 × 3 + 2 = 116

116 × 3 + 2 = 350

350 × 3 + 2 = 1052

1052 × 3 + 2 = 3158

4.A

46080 /12 = 3840

3840 /10 = 384

384 /8 = 48

48 /6 = 8

8/4 = 2

2 /2 = 1

5.C

28=23+5

57=29+28

88=31+57

125=37+88

166=41+125

6.D

The differences between two successive terms from the beginning are 7, 5, 7, 5, 7, 5. So, 40 is wrong.

7.B

In this question, if you start from the beginning, firstly the difference is 31, then the difference is 17, then the difference is 8. So there is no logic. If you start backwards,you can see that firstly, 1 is added, then 2 is added, then 4 is added, then 8,16 and 32 should have been added. So you have got the right clue. So 15 + 32 the first number should be 47 and afterwards, the series becomes + 16, + 8, + 4and so on.

8.C

3-2=1

12-3=9

37-12=25

86-37=49

166-86=80(this must be 81=167-86=81)

so wrong number in the sequence is 166

difference between two sucessive numbers sequence would be

1,9,25,49,81,121(square of 1,3,5,7,9,11)

9.E

2nd term = (1st term) * 1 + 1 = 15 *1 + 1 = 16.

3rd term = (2nd term) * 2 + 2 = 16 * 2 + 2 = 34

4th term = (3th term) *3 + 3 = 34 * 3 + 3 = 105

5th term = (4th term) * 4 + 4 = 105 * 4 + 4 = 424

6th term = (5th term) * 5 + 5 = 424 * 5 + 5 = 2125

6th term should 2125 instead of 2124.

10.C

Go on multiplying the number by 2 and adding 1 to it to get the next number.So, 27 is wrong.

Dear IBPS Clerk 2015 Aspirants practice Series questions set of 10 questions for upcoming IBPS Clerk Exam. Try to solve these Simplification and share time taken to solve these Series questions and your attempt.

In Quantitative Aptitude section for IBPS Clerk 2015-

**Data Interpretation, simplification,series, mixed type questions**play important role in preliminary exam. In next post we will provide series practice set.

**Q(1-5) Find the missing number in the given seriese.**

(1).2, 7, 10, 22, 18, 37, 26,?

A. 42

B. 52

C. 46

D. 62

E.None of these

(2).279936, 46656, 7776, 1296, 216, ?

A. 60

B. 46

C. 36

D. 66

E.None of these

(3)12, 38, 116, 350, 1052, ?

A. 1800

B. 2200

C. 2800

D. 3158

E.None of these

(4). 46080, 3840, 384, 48, 8, 2, ?

A. 1

B. 1/64

C. 1/8

D.2

E. None of these

(5).5,28,57,88,125

A.156

B.147

C.166

D.186

E. None of these

**Q(6-10) .Find the wrong number in the following series.**

6.13, 18, 25, 30, 37, 40

A. 25

B. 30

C. 37

D. 40

E.None of these

7. 15 46 63 71 75 77 78

A.15

B.46

C.63

D.71

E.75

8. 2,3,12,37,86,166,288

A.37

B.86

C.166

D.288

E.12

9.15, 16, 34, 105, 424, 2124, 12756

A.16

B.34

C.105

D.424

E.2124

10.3, 7, 15, 27, 63, 127, 255

A.7

B.15

C.27

D.63

E.127

Answers:

1.B

There are two series here

2, 10, 18, 26, ... (Increase by 8)

7, 22, 37, ... (Increase by 15)

Hence, next term is 37+15 = 52

2.C

Go on dividing by 6 to the next number

3.D

12

12 × 3 + 2 = 38

38 × 3 + 2 = 116

116 × 3 + 2 = 350

350 × 3 + 2 = 1052

1052 × 3 + 2 = 3158

4.A

46080 /12 = 3840

3840 /10 = 384

384 /8 = 48

48 /6 = 8

8/4 = 2

2 /2 = 1

5.C

28=23+5

57=29+28

88=31+57

125=37+88

166=41+125

6.D

The differences between two successive terms from the beginning are 7, 5, 7, 5, 7, 5. So, 40 is wrong.

7.B

In this question, if you start from the beginning, firstly the difference is 31, then the difference is 17, then the difference is 8. So there is no logic. If you start backwards,you can see that firstly, 1 is added, then 2 is added, then 4 is added, then 8,16 and 32 should have been added. So you have got the right clue. So 15 + 32 the first number should be 47 and afterwards, the series becomes + 16, + 8, + 4and so on.

8.C

3-2=1

12-3=9

37-12=25

86-37=49

166-86=80(this must be 81=167-86=81)

so wrong number in the sequence is 166

difference between two sucessive numbers sequence would be

1,9,25,49,81,121(square of 1,3,5,7,9,11)

9.E

2nd term = (1st term) * 1 + 1 = 15 *1 + 1 = 16.

3rd term = (2nd term) * 2 + 2 = 16 * 2 + 2 = 34

4th term = (3th term) *3 + 3 = 34 * 3 + 3 = 105

5th term = (4th term) * 4 + 4 = 105 * 4 + 4 = 424

6th term = (5th term) * 5 + 5 = 424 * 5 + 5 = 2125

6th term should 2125 instead of 2124.

10.C

Go on multiplying the number by 2 and adding 1 to it to get the next number.So, 27 is wrong.

## No comments:

## Post a Comment